Új év, új fogadalmak! Ki ne tett volna már valamilyen fogadalmat év végén, amit szeretett volna megvalósítani? Nincs ez másképp a fogyással, alakformálással se. A karácsonyi időszak nem a diétáról, szól ilyenkor mindenki kicsit lazábbra veszi a dolgot, hiszen “ez a bejgli még belefér” gondoljuk, majd jövőre leadjuk a felszedett plusz kilókat. Itt kezdődnek a fogadalmak az elkövetkező évre. De miért nem sikerül betartani sokszor az újévi fogadalmainkat? Hiszen olyan erősnek érezzük magunkat még január első napjaiban hogy megvalósítsuk a kitűzött célt. Összeszedtünk 5 fontos tanácsot, hogy ne vallj kudarcot az újévi fogyásoddal.
1. Reális célokat tűzzünk ki magunk elé!
Nem is gondolnánk, hogy sokan már itt elvéreznek a sikeres fogyáshoz vezető úton. Nem lehet egy hét alatt 5 kg-ot fogyni. Vagyis lehet, csak nem egészséges. A fogyásod úgy lesz a legegészségesebb, legbiztonságosabb és nem utolsó sorba tartós, ha hetente 1,5 – 2 kg-ot állítasz be célodnak. Ezt ajánlja a legtöbb elismert dietetikus, táplálkozás-szakértő vagy személyi edző. Lényeges, hogy tartsunk ki és ne adjuk fel! A fogyást mindig a saját testsúlyodhoz kell viszonyítani, tehát ha sokat kel fogynod, akkor az normális, hogy az elején gyorsabban megy. Ha már a fogyókúra során kialakítunk egy teljesen új életmódot, akkor érdemes azt követnünk a diéta után is.
Kezdetnek egy futópados edzéshez kezdj 5 perc, egyre gyorsuló sétával, majd 3-5 perc gyors tempójú séta után 1 km lassabban, vagy 5 perc laza futás, majd 2 perc séta. További edzéstervek futópadra ITT
2. A rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás ugyanolyan fontos
Ahhoz, hogy a fogyás beinduljon kalóriadeficitre lesz szükséged. Mit jelent ez? Kevesebb kalóriát kell bevinned, mint amennyi a napi szükségleted. Viszont ezt is csak az ésszerűség határain belül érdemes csinálni, hiszen az egészségünk és az izmaink megőrzése érdekében a napi kalóriaszükségletünk 80-85%-át ajánlott bevinni a diéta alatt is. Napi 5x étkezzünk, és tányérunkon mindig legyen zöldség, gyümölcs illetve fehérjeforrás.
A legjobb zsírégető sport a kardiózás. Megfelelő lehet erre egy futópad, egy szobabicikli, egy taposó, vagy egy ellipszis tréner is. De kipróbálhatod a kevésbé ismert, annál hatékonyabb kardiógépeket mint a wave vagy a crossover. A kisebb igénybevételt jelentő edzésekből hetente ötször 30 perc ideális, ám nagyobb időtartamra és kevesebb alkalomra ez is variálható. Ami az intenzív kardiót illeti, már heti három 20 perces edzéssel is sokat tehetsz a fogyás érdekében.
3. Figyelj a folyadékbevitelre!
A táplálkozás mellett figyelned kell a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre. Naponta 2-2.5 liter vizet igyál meg. A gyümölcsleveket most nem ajánlott fogyasztani, hiszen a cukortartalma ezeknek magas. A folyadék segít abban, hogy a méreganyagok távozzanak a szervezetedből és csökkenti az éhségérzetet. A gyors anyagcseréhez ez ugyanolyan fontos, mint az elegendő rostfogyasztás. Figyeljünk arra, hogy a napi folyadékmennyiséget sok kisebb adagban biztosítsuk, hogy a szervezet folyadékellátottsága mindvégig optimális legyen. Gyakori hiba, hogy csak akkor fogyasztunk folyadékot amikor már szomjasak vagyunk. Ne várjuk meg, amíg a testünk jelez!
4. Előzzük meg a jojo effektust!
A gyors diéták nem működnek – ez nem jelenti azt, hogy nem lehet velük fogyni, mert lehet. Csakhogy a gyors diétákkal leadott kilók mind visszajönnek. Ezt nevezik jojóeffektusnak. Ahhoz, hogy tartósan és sikeresen csökkenthesd a súlyodat, és elkerülhesd a jojózást, egy másik megközelítésre van szükség.
Mi is maga a jojóeffektus? Ez alatt a gyors fogyás utáni gyors visszahízást értjük, amelynek egyfelől az az oka, hogy a célsúly elérése után a diétázó visszaáll a korábbi étrendjére, másfelől az, hogy az extrém kalóriamegszorítás miatt a szervezet “éhező módba kapcsol”, vagyis úgy érzékeli, hogy nem kap elég tápanyagot, ezért a bevitt ételből többet raktároz el zsír formájában, és lelassítja az anyagcserét. Ha emellett a fogyókúrázó visszatér a korábbi étkezési szokásaihoz, amelyek miatt meghízott, könnyű megérteni, hogy lehet, hogy minden leadott kiló pillanatok alatt visszajön, sőt, a hízás még annál is tovább folytatódik.
Válassz ízületkímélő háttámlás szobakerékpárt edzésedhez!
5. Kerüld az alkoholt!
Bár azt gondoljuk egy-egy pohár por esténként belefér, ha komolyan vesszük a fogyást akkor érdemes mellőzni ezt. Az alkohol tápértéke igen alacsony, kalóriaértéke viszont annál magasabb. Egy pohár bor energiaértéke (kb. 140 kalória) megközelítőleg 5 kávéskanál vajnak vagy egy kisebb tölcséres fagyinak felel meg, a cukrosabb koktélokról nem is beszélve, ami kalóriaértékben és hizlaló hatásban is rátesz még egy lapáttal. Továbbá az alkoholfogyasztás növeli az étvágyat és dehidratálja a testet.
A legfontosabb, hogy csináld helyesen, légy kitartó és következetes! Ne csak pár hét diétát állíts fel célkitűzésként, hanem alapjaiban próbálj életmódot váltani. Ehhez jó kiindulási pont egy több hetes diéta. Fogyj lassan, folyamatosan egy ésszerű táplálkozással és mozgási programmal.